Pareidolia i sztuczna inteligencja

Pareidolia i sztuczna inteligencja

Zapraszam do obejrzenia prelekcji „Pareidolia i sztuczna inteligencja”, w której opowiadam o swoim projekcie inspirowanym zjawiskiem pareidolii w kontekście sztucznej inteligencji. Praca „Chmury” zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu Digital Ars, organizowanego w ramach „Digital Festival”.

Pareidolia to zjawisko, które polega na interpretowaniu przypadkowych wzorców jako znajome kształty i obrazy. Podczas prelekcji omawiam to zjawisko, prezentując jednocześnie sposób, w jaki można próbować je odtworzyć za pomocą techniki tzw. „deep dream”. Technika ta bywa wykorzystywana do wizualizacji warstw sieci neuronowych modeli sztucznej inteligencji szkolonych do rozpoznawania obiektów na obrazach.

Na zakończenie spotkania przygotowałem niespodziankę. Dzięki niej będziecie mieli okazję samodzielnie eksperymentować z algorytmem na własnych zdjęciach, bez konieczności zaawansowanego programowania.

Prezentacje przygotowałem z myślą zademonstrowania możliwości tworzenia sztuki przy użyciu sztucznej inteligencji. Mam nadzieję, że zainspiruje was ona do refleksji nad naszym sposobem postrzegania świata.

Bardzo dziękuję organizatorom festiwalu za możliwość publikacji tego materiału!

Linki do aplikacji: